ابتکار: بسته اجرایی برای مقابله با ریزگردها از سه‌شنبه در اهواز کلید می‌خورد

به گزارش خبرنگار «نسیم»، معصومه ابتکار، شامگاه شنبه، با حضور در استودیو شبکه خبر در برنامه‌ای که با موضوع بررسی ریزگردها در کشور برگزار شد، درباره جنس این پدیده در خوزستان گفت: گرد و خاک خوزستان بیشتر از جنس غبار بوده است. ذرات کوچک‌تر از 2.5 میکرون ریزگرد و بیشتر از 2.5 میکرون از نوع گرد و غبار هستند. پدیده اخیر از شدیدترین مواردی بود که در خوزستان رخ داد و کاهش شدید بارندگی در خوزستان به خصوص در جنوب استان نیز بر شدت آن افزود.

ابتکار با بیان اینکه امکان کاهش عوارض منفی این پدیده وجود دارد، اما رفع کلی آن نیاز به برنامه‌ریزی بلندمدت دارد، اضافه کرد: خشک‌شدن تالاب هورالعظیم از تهدیدات جدی در این زمینه است که در دوره‌ای به بهانه اکتشاف نفت صورت گرفت، اما در دولت یازدهم ورود آب به تالاب از یک ماه و اندی پیش آغاز شد که این امر می‌تواند کاهنده گرد و غبار باشد.

معصومه ابتکار، همچنین با پرداختن به اینکه منابع آبی کشور محدود هستند، افزود: عدم بارندگی در استان‌های جنوبی کشور در زمستان امسال دلیل ایجاد پدیده ریزگردها است. اراضی و مراتع رهاشده و تالاب‌های خشک شده در خوزستان نیازمند مدیریت کلان و برنامه‌ریزی هستند. بخشی از فرسایش سرزمینی و بیابان‌زایی با درختکاری قابل جبران است. همچنین دستگاه‌های سنجش هوا در تمامی شهرستان‌های خوزستان نصب و فعال شده‌اند.

ابتکار در پایان با تاکید بر ضرورت اصلاح مصرف آب در حوزه کشاورزی و اعلام اینکه آورد رودخانه کارون از سرچشمه‌ها کم شده است، گفت: متاسفانه دخل و تصرف‌های سنگین در کارون ایجاد شده و برداشت‌های مجاز و غیرمجاز از کارون موجب خشک‌شدن آن شده است. سازمان محیط زیست به غیر از موارد شرب با انتقال آب میان حوزه‌ای موافقت نمی‌کند و انجام طرح‌ها و احداث سدها بدون ارزیابی محیط زیستی امکان‌پذیر نیست‌، بنابراین دولت در اعطای حق‌آبه کارون و تالاب‌های خوزستان جدی است.


تاریخ:

منبع: خبرگزاری نسیم - لینک خبر