دستور رییس‎جمهور برای مقابله با ریزگردها

شرق: رییس‌جمهور در جلسه یکشنبه‌شب هیات‌دولت برای مقابله با ریزگردها دستور داد وزرای نفت و جهاد‌کشاورزی و روسای سازمان‌های محیط‌زیست و مدیریت‌و‌برنامه‌ریزی و استاندار خوزستان موضوع را با فوریت بررسی کنند و گزارشی از اقدامات انجام شده در دولت ارایه شود. 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری در جلسه هیات‌دولت یکشنبه‌شب که به ریاست حسن روحانی، رییس‌جمهوری، برگزار شد ، مهم‌ترین مسایل جاری کشور به ‌بحث و تصمیم‌گیری گذاشته شد. در ابتدای جلسه، رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست گزارشی از وقوع پدیده گرد‌و‌غبار در خوزستان و قسمت‌هایی از ایلام، به هیات وزیران ارایه داد. براساس این گزارش، با‌توجه به خشکسالی و بادهای شدید، نقاطی در داخل و در کشورهای همسایه به‌عنوان منشأ گرد‌و‌غبار شناسایی شده و برنامه مقابله با این موضوع در سطح ملی و استانی تدوین شده است. از سویی دیگر طبق گفته مدیرکل محیط‌زیست خوزستان، گرد‌و‌غبار بزرگی که اواخر هفته گذشته استان خوزستان را در‌نوردید منشأیی داخلی داشت. وی در این‌باره گفت: «منشأ گرد‌و‌غبارهای روز پنجشنبه هفته گذشته، کانون داخلی استان بود. متأسفانه منابع‌طبیعی سال‌هاست که این کانون‌ها را شناسایی کرده و نقشه‌های لازم را نیز در دست دارد. ولی برای برطرف‌کردن آن باید پرسید چرا منابع‌طبیعی در زمینه تثبیت شن‌های روان و مدیریت این موضوع تاخیر دارد.»
لاهیجان‌زاده می‌افزاید: «طبق مصوبه دولت، منابع‌طبیعی خوزستان باید در ۲۰۰هزارهکتار کار تثبیت شن‌های روان را اجرا می‌کرد. روند این کار تاکنون خوب انجام نشده و درصد کمی از آن اجرا شده است. تاکنون بیش از ۱۰جلسه در ستاد‌ بحران برای آلودگی‌هوا تشکیل داده‌ایم، که در این جلسات شرکت نفت مدعی شده اعتبار تخصیص نداده‌اند و منابع‌طبیعی نیز اعلام کرده باید برای اجرای این طرح مالچ رایگان در اختیارمان قرار می‌دادند، ولی این‌کار صورت نگرفت. مسایل مختلف فراوانی برای عدم‌اجرای طرح فوق در جلسات متعدد مطرح شد.»وی همچنین گفت: «از ابتدای سال‌جاری تاکنون ۱۲پدیده گرد‌و‌غبار داشتیم، که ۱۰مورد آن یعنی ۸۳درصد داخلی بوده است. برای مقابله با گرد‌و‌غبار شهرداری‌ها می‌توانند کمبرند شهرها را کامل کرده و توسعه فضای سبز داشته باشند. البته منابع‌طبیعی استان هم باید به‌کار خود سرعت ببخشد.»علاوه‌بر‌این شینا انصاری، مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان محیط‌زیست، نیز با بیان اینکه شدت ریزگردها در اهواز از ماکزیمم قدرت سنجش آنالایزرهای ما بیشتر است گفت: «میزان ذرات ‌معلق در این شهر از ۱۰هزار ppm گذشت، اما توان سنجش آن را نداشتیم. سقف اندازه‌گیری ذرات معلق در آنالایزرهای ایستگاه‌های سنجش سازمان محیط‌زیست، ۱۰هزارمیکرو‌گرم بر متر‌مکعب است، تاکنون در هیچ‌جا سابقه نداشته که میزان ریزگردها از این حد ماکزیمم فراتر رود، بنابراین وقتی طی چندروز گذشته میزان ذرات معلق در اهواز از این میزان بالاتر رفت، نتوانستیم مقدار دقیق آن را اندازه‌گیری کنیم.»وی با‌ بیان‌ اینکه این حد از ریزگرد تاثیری مستقیم و فوری بر سلامت مردم اهواز خواهد گذاشت، اظهار داشت: ذرات معلق به‌دلیل ابعاد ریزی که دارند مستقیم وارد بافت ریه و خون می‌شوند. وقتی میزان آن به این حد می‌رسد شرایط بحرانی برای مردم منطقه به‌وجود می‌آید. 
انصاری افزود: یکی دیگر از عواملی که موجب بحرانی‌تر‌شدن شرایط هوای اهواز برای مردم شد ماندگاری بیش از ۹ساعت این وضعیت بود که قطعا اثرات آن بر سلامت مردم چندین برابر می‌شود. مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان محیط‌زیست در گفت‌وگو با «مهر» تصریح کرد: با‌توجه به مشکلات تنفسی که سال گذشته در اثر آلودگی‌هوا برای خوزستانی‌ها پیش آمد؛ در سال‌جاری اعتبارات و تجهیزات خاصی برای سنجش آلاینده‌ها به این استان اختصاص یافت. انصاری با‌ بیان‌ اینکه در مجموع حدود ۵۰۰میلیون‌تومان اعتبار برای سنجش آلاینده‌ها در سال‌جاری در این استان پیش‌بینی شده، تاکید کرد: این اعتبار تا پایان سال مالی جاری مرحله به مرحله اختصاص می‌باید و تاکنون ۹۰میلیون‌تومان آن ابلاغ شده و ۴۰۰میلیون‌تومان باقیمانده تا پایان‌سال ابلاغ می‌شود. وی با‌ بیان‌ اینکه در‌حال‌حاضر ۱۷ایستگاه سنجش آلاینده‌های هوا در خوزستان وجود دارد، یادآور شد: همچنین تعدادی از ایستگاه‌ها به دستگاه‌های سنجش هیدروکربن‌های آلی از جمله بنزن و آروماتیک‌ها مجهز شده‌اند که به‌صورت دوره‌ای میزان این مواد را در سوخت اندازه‌گیری می‌کنند و امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم آلاینده‌های VOC را در هوای شهر‌های خوزستان نیز به شکل دوره‌ای اندازه‌گیری کنیم. مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان محیط‌زیست با‌ بیان‌ اینکه بخش‌های جنوبی تالاب هورالعظیم و محور اهواز و ماهشهر کانون‌های اصلی تولید ریزگرد در داخل کشور و جنوب‌شرقی کشور عراق کانون برون‌مرزی ریزگردها بودند، تصریح کرد: هرچه سریع‌تر باید کانون‌های اصلی تولید ریزگرد در استان خوزستان چه در داخل‌کشور و چه در کشور عراق شناسایی و مهار شوند. انصاری اظهار داشت: البته کانون اصلی تولید ریزگرد در خوزستان، داخلی بوده و ریزگردهای عربی شرایط را تشدید کرده‌اند. 


تاریخ: -

منبع: روزنامه شرق - لینک خبر